Nostryfikacja dyplomu lekarza dentysty w Szwajcarii

By grudzień 26, 2023Aktualności

Zarobki dentysty w Szwajcarii

Piotr Nowatkowski
Tłumacz przysięgły języka włoskiego
T: +48 600 715 198
E: biuro@nowatkowski.pl

Szwajcaria to jeden z najdostatniejszych i najbogatszych krajów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Nic dziwnego, że przyciąga on mieszkańców innych europejskich krajów zainteresowanych nie tylko możliwością znacznego zwiększenia zarobków, ale również wysokim standardem życia. W istocie wg danych zawartych na stronie World of Statistics wynagrodzenia w Szwajcarii są najwyższe na świecie, a wśród nich szczególnie wyróżniają się zarobki lekarzy dentystów, których średnia oscyluje w okolicy 325 tys. franków rocznie, co oznacza ponad 27 tys. franków miesięcznie – ok. 124 tys. PLN! Takimi zarobkami nie mogą się poszczycić dentyści pracujących w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Luksemburg czy Wielka Brytania, w których uposażenia tej grupy zawodowej także nie należą do najniższych.

Podstawa prawna nostryfikacji dyplomu dentysty w Szwajcarii

Wprawdzie Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale zaimplementowała Dyrektywę 2005/36/CE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie przyjęła postanowienia artykułu 21 tejże dyrektywy przewidujące zasadę automatycznego uznania kwalifikacji dot. tzw. zawodów regulowanych jak lekarz dentysta czy też dentysta specjalista uzyskanych w jednym z krajów członkowskich UE, w tym oczywiście również w Polsce. Naturalnie zasada automatycznego uznawania kwalifikacji nie zwalnia z przeprowadzenia podstępowania nostryfikacyjnego dyplomu, które to w Szwajcarii przebiega w opisany poniżej sposób.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o nostryfikację dyplomu dentysty w Szwajcarii

Organem właściwym do rozpatrywania wniosków o uznanie dyplomu lekarza dentysty i dentysty specjalisty jest w Szwajcarii Komisja ds. zawodów medycznych MEBECO. Do wniosku o nostryfikację dyplomu załączyć należy następujące dokumenty:

  1. poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię paszportu lub dowodu osobistego;
  2. podpisane curriculum vitae;
  3. poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię dyplomu;
  4. oryginał lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię tłumaczenia przysięgłego dyplomu;
  5. oryginał zaświadczenia o zgodności dyplomu, o którego uznanie wnioskujemy, z obowiązującymi przepisami unijnymi (Dyrektywa 2005/36/WE) – w Polsce zaświadczenie takie wydaje Okręgowa Izba Lekarska. Dokument ten poświadcza zgodność ukończonego kształcenia z art. 34 Dyrektywy 2005/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady;
  6. oryginał lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię tłumaczenia przysięgłego zaświadczenia.

Należy przy tym zaznaczyć, że jeśli chcemy złożyć również wniosek o uznanie dyplomu specjalisty, przewidziane jest na to odrębne postępowanie. Z praktycznego punktu widzenia dobrą informacją jest to, że zarówno wniosek o uznanie dyplomu lekarza dentysty jak i dyplomu lekarza dentysty specjalisty mogą zostać złożone jednocześnie, zaś załączniki wspólne dla obu postępowań mogą zostać złożone w jednym egzemplarzu. Pamiętać również trzeba o tym, że MEBECO nie zwraca dokumentów załączonych do wniosku, gdyż stanowią one jego integralną część i przechowywane są w archiwum jako dowód przeprowadzonego postępowania.

Koszty administracyjne postępowania

Tak jak wspominaliśmy na początku Szwajcaria to bogaty, ale również drogi kraj. Znajduje to odzwierciedlenie w kosztach administracyjnych postępowania, i tak koszt opłaty skarbowej od wydania postanowienia o nostryfikacji dyplomu wacha się pomiędzy 800 a 1000 franków. Istotne jest to, że faktura jest wystawiana na wnioskodawcę po weryfikacji przez MEBECO kompletności wniosku. Postanowienie o nostryfikacji dyplomu jest wysyłane pocztą po potwierdzeniu dokonania opłaty.

Egzamin ze znajomości jednego z języków urzędowych obowiązujących w Szwajcarii

Osoba prowadząca praktykę dentystyczną w Szwajcarii musi złożyć wniosek o uznanie jej kompetencji językowych w rejestrze zawodów medycznych MedReg. Wraz z wnioskiem o nostryfikację dyplomu wnioskować można równocześnie o uznanie umiejętności językowych w zakresie jednego lub kilku języków urzędowych obowiązujących w Szwajcarii, tj. niemieckiego, francuskiego i włoskiego.

Posiadanie umiejętności językowych potwierdzić można na jeden z poniższych sposobów:

  • składając oryginał lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem certyfikatu językowego odpowiadającego przynajmniej poziomowi B2, uzyskanego nie wcześniej niż 6 lat przed złożeniem wniosku o nostryfikację;
  • składając oryginał lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem dyplomu lekarza dentysty lub lekarza dentysty specjalisty uzyskanego w wyniku kształcenia w jednym z języków urzędowych obowiązujących w Szwajcarii;
  • pracy zawodowej wykonywanej w jednym z języków urzędowych obowiązujących w Szwajcarii realizowanej przez przynajmniej trzy lata w okresie ostatnich pięciu lat.

Koszt postępowania o uznanie umiejętności językowych mieści się w przedziale 50-100 franków. Wniosek o uznanie umiejętności językowych można złożyć również po rozpatrzeniu wniosku o nostryfikację dyplomu.

Usługa tłumaczenia i legalizacji dokumentów

Wykonuję tłumaczenia przysięgłe oryginalnych dokumentów na każdy z obowiązujących w Szwajcarii języków urzędowych (niemiecki, francuski lub włoski) oraz na zlecenie legalizuję tłumaczenia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jestem tłumaczem przysięgłym, który zdeponował wzór podpisu i pieczęci w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, stąd też moje tłumaczenie może uzyskać pieczęć legalizacyjną tzw. apostille. Na zlecenie mogę przeprowadzić całą procedurę legalizacji oraz skompletować wniosek o uznanie dyplomu lekarza dentysty w Szwajcarii. Usługa taka obejmuje:

  • tłumaczenie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o uznanie kwalifikacji lekarza dentysty w Szwajcarii
  • legalizację tłumaczeń;
  • legalizację dokumentów oryginalnych;
  • skompletowanie wniosku o uznaniu dyplomu.

Jeśli masz pytania odnośnie uznania kwalifikacji lekarza dentysty w Szwajcarii:

biuro@nowatkowski.pl 

Tel. (+48) 600 715 198