Nostryfikacja dyplomu pielęgniarki w Szwajcarii

By grudzień 22, 2023Aktualności

Piotr Nowatkowski
Tłumacz przysięgły języka włoskiego
T: +48 600 715 198
E: biuro@nowatkowski.pl

Zarobki pielęgniarek w Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najdostatniejszych i najbogatszych krajów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Nic dziwnego, że przyciąga on mieszkańców innych europejskich krajów zainteresowanych nie tylko możliwością znacznego zwiększenia zarobków, ale również wysokim standardem życia. Należy przy tym pamiętać, że Szwajcaria jak wiele krajów Zachodu Europy boryka się z problemami demograficznymi związanymi z szybkim starzeniem się społeczeństwa i stosunkowo niskim przyrostem naturalnym. To zaś przedkłada się na rosnące zapotrzebowanie na personel medyczny, w tym w szczególności na pielęgniarki. Potrzeba ta znajduje odzwierciedlenie w zarobkach oferowanych tej kategorii zawodowej, które sięgają 62 tys. euro rocznie, co oznacza miesięczne wynagrodzenie na poziomie 5 tys. euro.

Podstawa prawna nostryfikacji dyplomu pielęgniarki w Szwajcarii

Wprawdzie Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale zaimplementowała Dyrektywę 2005/36/CE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie przyjęła postanowienia artykułu 21 tejże dyrektywy przewidujące zasadę automatycznego uznania kwalifikacji dot. tzw. zawodów regulowanych jak między innymi zawód pielęgniarki uzyskanych w jednym z krajów członkowskich UE, w tym oczywiście również w Polsce. Naturalnie zasada automatycznego uznawania kwalifikacji nie zwalnia z przeprowadzenia podstępowania nostryfikacyjnego dyplomu, które to w Szwajcarii przebiega w opisany poniżej sposób.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o nostryfikację dyplomu pielęgniarki w Szwajcarii

Organem właściwym do rozpatrywania wniosków o uznanie dyplomu pielęgniarki jest w Szwajcarii Szwajcarki Czerwony Krzyż. Postępowanie nostryfikacyjne przebiega w dwóch etapach. Pierwszym jest tzw. PreCheck, który polega na wstępnej weryfikacji przez urząd naszych uprawnień do ubiegania się o uznanie kwalifikacji pielęgniarki. Na tym etapie należy przedstawić następującej dokumenty:

  • curriculum vitae;
  • paszport lub dowód osobisty;
  • dyplom wraz z załączonym tłumaczeniem przysięgłym na jeden z obowiązujących w Szwajcarii języków urzędowych (niemiecki, francuski lub włoski);
  • warto przy tym pamiętać, że jeśli nazwisko na dyplomie jest inne niż widniejące na paszporcie/dowodzie wnioskodawczyni, należy załączyć urzędowy dokument poświadczające zmianę nazwiska (np. akt małżeństwa);
  • prawo wykonywania zawodu wraz z załączonym tłumaczeniem przysięgłym na jeden z obowiązujących w Szwajcarii języków urzędowych.

Jeśli na etapie składania wniosku posiadamy certyfikat umiejętności językowych odpowiadający przynajmniej poziomowi B2, również możemy go załączyć, pamiętając także w tym przypadku o przedłożeniu tłumaczenia przysięgłego certyfikatu.

Należy przy tym zaznaczyć, że dla pielęgniarek, które pozyskały kwalifikacje zawodowe na terenie Polski, załączenie certyfikatu językowego na wstępnym etapie postępowania ma charakter wyłącznie fakultatywny, gdyż zgodnie z art. 53, punktem 3, ustępem 2 Dyrektywy 2005/36/CE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych:

Sprawdzenie znajomości języka można przeprowadzać tylko po wydaniu europejskiej legitymacji zawodowej zgodnie z art. 4d lub po uznaniu kwalifikacji zawodowych, w zależności od przypadku.

Wstępny etap analizy uprawnień wnioskodawczyni do uznania kwalifikacji pielęgniarki trwa około 4 tygodni, przyjmując założenie, że dokumenty są kompletne.

Po pozytywnym przejściu wstępnego etapu weryfikacji wnioskodawczyni otrzymuje kartę, poprzez wypełnienie której będzie mogła wnioskować o wydanie formularza o uznanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarki w Szwajcarii. Dopiero wówczas można złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji wraz z wymaganą dokumentacją i opłatą w wysokości 680 franków, na którą składają się:

  • opłata administracyjna za przeprowadzenie postępowania o nostryfikację dyplomu w wysokości 550 franków;
  • opłata za wpis do krajowego rejestru zawodów medycznych NAREG w wysokości 130 franków.

Samo rozpoznanie wniosku o uznanie kwalifikacji pielęgniarki polega na weryfikacji kompletności przedłożonej dokumentacji i zgodności dyplomu z załącznikiem V dyrektywy 2005/36/CE. Urząd weryfikuje również, czy do wniosku konieczne było załączeniu certyfikatu kompetencji językowych B2, dla którego alternatywą jest ukończenie studiów prowadzonych w jednym z języków urzędowych obowiązujących w Szwajcarii.

Do wniosku oprócz dokumentów przedłożonych na wstępnym etapie należy załączyć:

  1. zaświadczenie o zgodności dyplomu, o którego uznanie wnioskujemy, z obowiązującymi przepisami unijnymi (Dyrektywa 2005/36/WE) – w Polsce zaświadczenie takie wydaje Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Dokument ten poświadcza zgodność ukończonego kształcenia z art. 31 Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady;
  2. zaświadczenie o braku kar dyscyplinarnych czy też zawieszenia uprawnień zawodowych wydane na podstawie Załącznika VII, puntu 1, litery d, do dyrektywy 2005/36/CE, przez właściwy samorząd zawodowy, którym – jak już wspomniano powyżej – jest  w przypadku zawodu pielęgniarki Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych.

Usługa tłumaczenia i legalizacji dokumentów

Wykonuję tłumaczenia przysięgłe oryginalnych dokumentów na każdy z obowiązujących w Szwajcarii języków urzędowych (niemiecki, francuski lub włoski) oraz na zlecenie legalizuję tłumaczenia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jestem tłumaczem przysięgłym, który zdeponował swój wzór podpisu i pieczęci w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, stąd też moje tłumaczenie może uzyskać pieczęć legalizacyjną tzw. apostille. Na zlecenie mogę przeprowadzić całą procedurę legalizacji oraz skompletować wniosek o uznanie dyplomu pielęgniarki w Szwajcarii. Usługa taka obejmuje:

  • tłumaczenie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o uznanie kwalifikacji pielęgniarki w Szwajcarii;
  • legalizację tłumaczeń;
  • legalizację dokumentów oryginalnych;
  • skompletowanie wniosku o uznanie kwalifikacji pielęgniarki.

Jeśli masz pytania odnośnie uznania kwalifikacji pielęgniarki w Szwajcarii:

biuro@nowatkowski.pl

Tel. (+48) 600 715 198