Uznanie kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki we Włoszech

By styczeń 27, 2024Aktualności

We Włoszech, podobnie zresztą jak w Polsce, branża usług kosmetycznych przeżywała w ostatnich latach dynamiczny rozwój związany z wejściem na rynek wielu nowych produktów i technik związanych z szeroko rozumianą dbałością o wygląd. Zmiany te może nie były tak widoczne jak na przełomie ostatniego dziesięciolecia w naszym kraju, ale jest to związane z faktem, że branża kosmetyczna od dekad cieszy się w Italii dużą popularnością powodowaną przyzwyczajeniem Włoszech i Włochów do szczególnej dbałości o swoją aparycję. A czy obywatel/ka Polski wykonująca zawód kosmetologa lub kosmetyczki w kraju może złożyć wniosek o uznanie swoich kwalifikacji we Włoszech?

Możliwość pracy jako kosmetolog/kosmetyczka we Włoszech

Kosmetolog/kosmetyczka z doświadczeniem zawodowym w Polsce może wnioskować o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych we Włoszech.

W przeciwieństwie do Polski, we Włoszech zawód kosmetologa/kosmetyczki jest zawodem regulowanym – zgodnie z ustawą nr 1/90 przedstawiciele tej kategorii zawodowej podlegają wpisowi do – jak dziwnie by to nie zabrzmiało – cechu przedsiębiorstw rzemieślniczych (wł. albo provinciale delle imprese artigiane). Wprawdzie od niedawna włoscy kosmetolodzy i kosmetyczki głośno apelują o utworzenie własnego samorządu zawodowego, nie do końca utożsamiając się – zresztą słusznie – z kategorią zawodową rzemieślników, ale w aktualnym stanie prawnym właśnie cech przedsiębiorstw rzemieślniczych stanowi ich samorząd zawodowy.

Organ właściwy do rozpatrzenia wniosku o uznanie kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki i podstawa prawna złożenia wniosku

Organem właściwym to rozpatrzenie wniosku o uznanie kwalifikacji zawodowych kosmetologa/kosmetyczki jest we Włoszech Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej (wł. Ministero del Lavoro e delle Politiche Sociali). Co istotne postępowania odbywa się w pełni online i nie wymaga składania dokumentów w formie papierowej. Postępowanie opiera się na dyrektywie 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, a w szczególności artykule 16 rzeczonej dyrektywy, który brzmi jak poniżej:

Jeżeli podjęcie lub wykonywanie jednego z rodzajów działalności wymienionych w załączniku IV w danym Państwie Członkowskim zależy od posiadania wiedzy i umiejętności o charakterze ogólnym, handlowym lub zawodowym, to Państwo Członkowskie uzna za dowód posiadania takiej wiedzy i takich umiejętności fakt, że działalność taka była uprzednio wykonywana w innym Państwie Członkowskim. W tym celu działalność taka musiała być prowadzona zgodnie z art. 17, 18 i 19.

Warto tutaj wskazać, że dla usług kosmetycznych właściwe są zapisy artykułu 19 dyrektywy, zgodnie z którymi, aby kwalifikacje kosmetologa/kosmetyczki zostały uznane w innym kraju Unii Europejskiej musi on wykazać się prowadzeniem działalności:

  • nieprzerwanie przez trzy lata na własny rachunek;
  • nieprzerwanie przez dwa lata na własny rachunek, jeśli beneficjant wykaże, że uprzednio odbył kształcenie przygotowujące do wykonywania tej działalności, co zostało potwierdzone świadectwem uznawanym przez Państwo Członkowskie lub uznanym przez właściwą instytucję zawodową za spełniające wszystkie wymogi formalne; lub
  • nieprzerwanie przez dwa lata na własny rachunek, jeśli beneficjent wykaże, że przez co najmniej trzy lata wykonywał przedmiotową działalność w charakterze pracownika najemnego; lub
  • nieprzerwanie przez trzy lata w charakterze pracownika najemnego, jeśli beneficjent wykaże, że uprzednio odbył kształcenie przygotowujące do wykonywania tej działalności, co zostało potwierdzone świadectwem uznawanym przez Państwo Członkowskie lub uznanym przez właściwą instytucję zawodową za spełniające wszystkie wymogi formalne.

Podsumowując, aby kwalifikacje kosmetologa/kosmetyczki, który posiada wykształcenie w tym kierunku, zostały uznane we Włoszech musi on wykazać się przynajmniej dwuletnim doświadczeniem – w przypadku jeśli świadczył usługi w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub trzyletnim doświadczeniem – w przypadku jeśli był zatrudniony na umowę o pracę.

Istnieje też możliwość uznania kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki, który nie posiada wykształcenia kierunkowego, ale wówczas jego doświadczenie zawodowe musi trwać przynajmniej 3 lata  – w przypadku jeśli świadczył usługi w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub 5 lat – w tym 2 lata w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej + 3 lata w ramach umowy o pracę.

W przypadku świadczenia usług kosmetycznych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w kraju pochodzenia wnioskodawca musi również przedstawić odpowiednią dokumentację poświadczającą, że w przypadku ewentualnego ustania działalności, od czasu jej ustania do przedłożenia wniosku o uznanie kwalifikacji nie minęło więcej niż 10 lat. Wymóg ten jest związany jest z artykułem 19, ustępem 2, dyrektywy.

Dokumentacja niezbędna do złożenia wniosku o uznanie kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki we Włoszech

Do wniosku o uznanie kwalifikacji kosmetologa we Włoszech należy załączyć:

  • kurs/świadectwo/dyplom o uznanie, którego wnioskujemy wydany przez ośrodek kształcenia/szkołę/uczelnię państwową lub prywatną wraz z opisem odbytego kształcenia, wskazaniem rodzaju przedmiotów i ilości godzin przygotowania teoretycznego i praktycznego;
  • zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego wydawane przez sądy okręgowe;
  • dokumentację odnoszącą się do przebiegu doświadczenia zawodowego wnioskodawcy;
  • dokumentację dotyczącą doświadczenia zawodowego odnoszącą się do ostatnich dziesięciu lat – warto zaznaczyć, że taka dokumentacja jest wymagana tylko w przypadku, jeśli od chwili rozpoczęcia przez wnioskodawcę działalności zawodowej, a momentem złożenia wniosku, w istocie upłynęło dziesięć lat. W innych przypadkach w/w dokumentacja odnosi się do proporcjonalnie krótszego okresu. Jeśli chodzi o rodzaj dokumentacji, to może ją stanowić: wyciąg z CEIDG – jeśli wnioskodawca świadczył usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub też świadectwo pracy – jeśli świadczył je jako pracownik najemny.
  • dokument tożsamości;
  • opłatę skarbową.

Należy przy tym pamiętać, że wszelkie dokumenty w tym zaświadczenia o odbytych kursach/świadectwa dyplomy, dokumentacja poświadczająca doświadczenie zawodowe sporządzone w innym języku niż język włoski muszą zostać przedłożone wraz z przedmiotowymi tłumaczeniami przysięgłymi na włoski.

Ministerstwo wydaje postanowienie o uznaniu kwalifikacji kosmetyczki/kosmetologa we Włoszech w terminie 4 miesięcy od złożenia wniosku.

Usługa tłumaczenia i przeprowadzenia postępowania o uznanie kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki we Włoszech

Piotr Nowatkowski
Tłumacz przysięgły języka włoskiego
T: +48 600 715 198
E: biuro@nowatkowski.pl

Wykonuję tłumaczenia przysięgłe oryginalnych dokumentów oraz na zlecenie legalizuję tłumaczenia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jestem tłumaczem przysięgłym, który zdeponował wzór podpisu i pieczęci w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, stąd też moje tłumaczenie może uzyskać pieczęć legalizacyjną tzw. apostille. Na zlecenie mogę przeprowadzić całe postępowanie o uznanie kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki we Włoszech. Usługa taka obejmuje:

  • tłumaczeniu dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o uznanie kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki we Włoszech;
  • skompletowanie i złożenie wniosku o uznaniu kwalifikacji.

Jeśli masz pytania odnośnie uznania kwalifikacji kosmetologa/kosmetyczki we Włoszech:

biuro@nowatkowski.pl 

Tel. (+48) 600 715 198